Zielone skarpetki na wiosnę

Symbolika zieleni, czyli dlaczego stawiamy na zielone skarpetki

Współcześnie zielony kolor najczęściej kojarzy się z naturą i błogim wypoczynkiem. Trawa, krzaki i drzewa działają na człowieka uspokajająco. Czasem wystarczy krótki spacer, aby naładować tzw. baterie. Zieleń jest symbolem wiosny, a razem z nią życia i młodości. Po okresie zimy wszystko nabiera nowych barw, a w sercu budzi się nadzieja na lepsze jutro. Żyzne pola przywodzą na myśl dobrobyt i płodność. Zielony jest uznawany również za kolor symbolizujący kompromis i pojednanie. Zieleń ma działanie kojące, co nierzadko jest wykorzystywane w architekturze. Wnętrza szpitali i hal fabrycznych często malowane są na jasny odcień zieleni. Kolor ten ma za zadanie obniżyć wysoki poziom stresu. W mieszkaniach poleca się przemycanie elementów zieleni zwłaszcza pod postacią roślin i dodatków. Cały zielony pokój mógłby okazać się zbyt przytłaczający, ale za to miętowe akcesoria będą idealnym rozwiązaniem. Nie dziwi więc wcale, że zielone skarpetki cieszą się tak dużą popularnością. Trawiasty kolor pozwala ukoić nerwy i poczuć harmonię ze światem natury. Jeżeli wstałeś z kiepskim humorem, zielone skarpetki mogą poprawić Twój dzień.

Zieleń w kulturze i sztuce

To właśnie kolor zielony był pierwszą uzyskaną syntetycznie barwą. To niełatwe zadanie udało się starożytnym Grekom. Średniowieczna symbolika zieleni w znaczny sposób odbiega od tego, jak dzisiaj postrzegamy ten kolor. Niegdyś zieleń kojarzona była ze złem. Do dzisiaj jaskrawy odcień zieleni przywodzi na myśl truciznę i tajemnicze mikstury czarownic. Szmaragdowy kolor odgrywa znaczną rolę w wielu religiach. Jest on uznawany za ulubiony kolor Mahometa i jedną z najważniejszych barw islamu. W chrześcijaństwie zieleń kojarzy się natomiast z Ogrodem Pańskim. Odcienie zielonego bardzo często wykorzystywane są w sztuce filmowej. Za sprawą odpowiednio dobranej kolorystyki możliwy jest do uzyskania pożądany klimat. Jest to doskonale widoczne m.in. w oscarowej produkcji Kształt wody. W każdej scenie zauważalny jest jakiś element o zielonym odcieniu. Jest to ściśle związane z tytułową wodą, która zdaje się powoli wkraczać do świata bohaterów. Ponadto zieleń może tu symbolizować smutek postaci, ale także nadzieję na lepszą przyszłość.

Kolor zielony w modzie

Wybierając kolor ubrań przeważnie kierujemy się swoimi upodobaniami oraz tym, co pasuje do naszego typu urody. Możliwe jednak, że decydując się na konkretny strój podświadomie kierujemy się symboliką jego koloru. Uważa się, że zielone ubrania świadczą o potrzebie spokoju ich właściciela. Osoba w zielonych skarpetkach, sukience czy spodniach będzie szukała w świecie harmonii i z góry będzie odrzucała wszelkie konflikty. Ludzie w zielonych ubraniach są postrzegani jako osoby pełne życzliwości i łagodności. Jednak wiadomo, że istnieją odstępstwa od każdej zasady. Za sprawą bogatego wyboru odcieni zieleni coś dla siebie wybiorą osoby o rozmaitym wyglądzie. Reprezentanci letniego i zimowego typu urody pięknie prezentują się m.in. w odcieniu khaki i delikatnej oliwce. Dla wiosny i jesieni znakomicie nadają się chłodniejsze tony np. butelkowa zieleń. W zależności od połączenia z innymi barwami zielony może przybierać przeróżny charakter. W zestawieniu ze złotem wygląda prawdziwie królewsko, z żółcią świetnie oddaje urok wiosny, natomiast z czerwienią jest idealnym rozwiązaniem na Boże Narodzenie. Odrobinę zieleni można przemycić zarówno w głównych częściach garderoby, jak i w akcesoriach np. w fikuśnej muszce albo śmiesznych skarpetkach.

Zielone kamienie

Kamienie o zielonym zabarwieniu cieszą się niezwykłą popularnością w jubilerstwie. Wśród cenionych kamieni można wymienić choćby szmaragd, jadeit, bursztyn, oliwin, ametyst czy tsavoryt. Część z nich występuje wyłącznie w zielonym zabarwieniu, a inne pojawiają się również w innych kolorach. Najpopularniejszym zielonym kamieniem jest szmaragd. Jest on uważany za kamień mądrości i nadziei, stąd jego obecność w niektórych modelach pierścionków zaręczynowych. Szmaragd wyróżnia się swoją ciemnozieloną barwą i wyjątkowym blaskiem. Oliwin, jak sama nazwa wskazuje, ma nieco ciemniejszy odcień, który przypomina dojrzałe w słońcu oliwki. Uważa się, że kamień może poprawić asertywność, a ponadto zwiększa poziom pewności siebie. Kolczyki albo spinki z tym kamieniem są doskonałym wyborem dla osób o oliwkowym odcieniu oczu. Delikatny blask minerału pięknie podkreśla kolor tęczówek.